כיצד לוקחים משכנתא חדשה בשנת 2023

משכנתא חדשה היא משכנתא רגילה הנלקחת על ידי הלווה פעם ראשונה. כאשר הבנקים מזהים כי מדובר במשכנתא חדשה, הם מבינים שיש להם עסק עם לווים ירוקים בתחום וממילא מנסים לתמחר את ההלוואה במחיר גבוה יותר. אתר Kar-ka ריכז כאן עבורכם מידע שיסייע לכל מי שעומד לפני לקיחת משכנתא חדשה.

מהי משכנתא חדשה?

משכנתא חדשה תיחשב ככזו כאשר הלווים לא לקחו מעולם משכנתא ואין להם דירה על שמם. יש מי שיכנה משכנתא זו בשם משכנתא ירוקה. כך או כך, מדובר בהלוואת משכנתא רגילה הנלקחת תמורת שעבוד הנכס הנרכש. המאפיין העיקרי של משכנתא זו הוא שהלווים בה הם חדשים בתחום וזו להם הפעם הראשונה שהם לוקחים משכנתא.

הנקודות שחשוב לבדוק לפני לקיחת משכנתא חדשה

לפני לקיחת משכנתא הבנק בודק שמבקש הבקשה עונה לקריטריונים מסוימים. לווה שלא עונה לכל הקריטריונים, יקבל סירוב משכנתא השולל ממנו את האפשרת לקבל משכנתא מהבנק המסרב. לפעמים אנשים לא מודעים לפרמטרים  העיקריים וכך מגישים בקשה לאישור עקרוני בצורה לא מקצועית שמובילה את הבנק לסרב לבקשה שלהם, וחבל. חשוב לציין שסירוב של בנק כלפיי לווה, פוגע בדירוג האשראי של הלווה ועלול להשפיע על עתידו הבנקאי/ מימוני.

יכולת החזר מספקת

גובה ההחזר החודשי הצפוי במשכנתא חייב להיות נמוך מגובה ההכנסות כמו שכולנו מבינים. הבנקים מחשבים את יכולת ההחזר הפנויה והם מאפשרים שגובה ההחזר החודשי לא יכול להוות יותר מ40% מיכולת ההחזר.

דירוג אשראי תקין

משרד האוצר מנהל מערכת לדירוג אשראי באמצעותה גופי מימון יכולים לקבל מידע על דירוג האשראי של מבקשי ההלוואות. לווה בעל דירוג אשראי נמוך מדי, עלול לקבל סירוב. דירוג האשראי מושפע מצ'קים חוזרים, הו"ק חוזרות והתנהלות כלכלית לא נכונה בחשבון.  בדקו את דו"ח דירוג האשראי שלכם עוד לפני שאתם פונים לבנקים השונים בבקשה להלוואה.

הון עצמי מספק

לרכישת דירה ראשונה צריך הון עצמי של לפחות 25% מערך הנכס או ממחיר הדירה בחוזה (הנמוך מביניהם למעט עסקאות "מחיר למשתכן). מבקש הלוואה שיבקש הלוואה שאין לו מספיק הון עצמי בכדי להשלים את הרכישה, לא יוכל לקבל את האישור להלוואה. ישנם דרכים רבות להגדלת ההון העצמי וניתן לפנות לצורך כך ליועץ משכנתאות מומחה בתחום.

לא מעט אנשים טועים בחישוב גובה ההון העצמי כיוון שהם שוכחים שיש הוצאות נלוות למשכנתא ולרכישת דירה. ההוצאות הנלוות עלולות "לאכול" חלק נכבד ואי אפשר שזה יקרה על חשבון ההון העצמי. מסיבה זו חשוב לחשב את ההוצאות הנלוות בכובד ראש ולהיעזר באיש מקצוע לצורך כך. הכנסו עכשיו לאתר קרקע כדי לקבל מידע נוסף בנושא.

יצירת קשר מהירה

פניה מהירה: