מהו בנק למשכנתאות ומיהו בנק ישראל? עכשיו הכל מובן!

גם אם עדיין לא לקחתם משכנתא או הלוואה, תוכלו להבין מה קורה כאן ולהיערך לצעדים כלכליים בהתאם. חשוב מאוד להכיר ולהבין מושגים בסיסיים של בנקים. בחיים שלנו אנו נעזרים בהם רבות ולכן כדאי לדעת מה אנחנו עושים כשאנחנו מקבלים את ההחלטות הפיננסיות שלנו.

מהו בכלל בנק למשכנתאות?

בנק למשכנתאות זהו גוף כלכלי בעל רישיון ממדינת ישראל. אחת המטרות הגדולות של הבנקים היא לתת לכם הלוואות למטרת דיור. ישנם בנקים מסחריים. יהיו בנקים שענף המשכנתאות הוא התחום המרכזי שלהם.

הלוואת משכנתא לוקחים מהבנק. אבל לא דווקא. גם חברות ביטוח יכולות להלוות כסף למטרות דיור והן לא כפופות לרגולציות בנק ישראל.

אילו הלוואות תוכלו לקבל מהבנק למטרת רכישת דירה?

בישראל ישנם הרבה מאוד בנקים מהם תוכלו לקבל הלוואות לצורך רכישת דירה. כל הלוואת משכנתא תכלול מסלולים שונים על פי בחירתכם: מסלול זכאות, מסלול קבוע צמוד, מסלול קבוע, מסלול פריים, מסלול משתנה כל חמש וכו'…

אם תשאלו אילו בנקים קיימים למשכנתאות, התשובה תהיה ברורה: בנק מזרחי טפחות, בנק ירושלים, בנק דיסקונט, בנק פאג"י, בנק מרכנתיל, בנק הבינלאומי, בנק לאומי ועוד.

מיהו בנק ישראל ומה תפקידו?

בנק ישראל הוא  הבנק של כל הבנקים. כל הכסף של מדינת ישראל נמצא תחת ידו של בנק ישראל. כל בנק משלם לבנק ישראל על הכסף שהוא נותן לו. כאשר תשלמו לבנק ריביות, חלק מהריבית היא תשלום לבנק ישראל ורק השאר הוא הרווח הנקי של הבנק מהעסקה שהוא עושה איתכם. יש גם מושג שלבנק מסוים נגמר האשראי הזמין ואז הוא צריך לקנות כסף מבנק ישראל ולשלם עליו שוב ריביות. בנק  ישראל הוא זה שמחליט את כל החוקים והכללים לבנקים. תפקידו העיקרי הוא להגן על אזרחי ישראל ולדאוג למצב כלכלי מאוזן. הוא נותן חוקים ברורים על פיהם חייבים כל הבנקים להתנהל. נכון, הבנקים לא מתנהלים באופן זהה אבל יש להם גבולות ברורים מהם הם לא יכולים לסטות בשום אופן.

בנק ישראל הוא זה שקובע אילו ריביות יהיו בכל תקופה נתונה. הוא הוזיל את הריביות בתקופה האחרונה. הוא גם קובע אילו שינויים יחולו בהרכבי המשכנתאות. לדוגמא, לאחרונה, את מסלול הפריים הרחיבו ל 2/3 מתמהיל המשכנתא. 

את ההחלטות לשינויים קובע בנק ישראל על פי המצב הכלכלי בארץ. לפעמים יש צורך לגרום בדחיפות  לירידת מחירים בתחום כלשהו ואז בנק ישראל מחפש דרך נכונה לעשות זאת.

רוצים לבחור בנק למשכנתאות? שימו לב!

1. אמנם בנק ישראל הוא זה שקובע את התבנית הכללית של ההלוואות והתנאים. אבל כל בנק בוחר כיצד להתנהל בסופו של דבר. היכן ללכת עד הסוף עם בנק ישראל, והיכן לגבות מעט יותר. השוו בין הבנקים לפני  שאתם לוקחים הלוואה. ישנם הבדלים ופערים גדולים ביניהם. תוכלו לראות זאת במפורש אם רק תבדקו. 

  1. משא ומתן עם הבנקים הוא אחד הפרמטרים הבסיסיים שתצטרכו לעבוד עליהם לפני שתפנו לבנק לבקש הלוואה. אם אתם לא הטיפוס האמיץ, הבטוח ובעיקר, אם אתם לא מכירים היטב את חוקי בנק ישראל, כדאי לכם לפנות ליועץ משכנתאות. אם רק תתמקחו תגלו הפתעות גדולות. תגלו כי ההבדל במחיר יכול להיות משמעותי אם רק תגידו לבנק שמצאתם בנק שמציע ריביות נמוכות יותר. 
  2. בדקו את זכאותכם. אם אתם זכאים לתעודת זכאות מטעם משרד הבינוי והשיכון, דאגו לקבל אותה. שילוב של מסלול זכאות במשכנתא שלכם ישפר את המשכנתא ויוזיל אותה באופן משמעותי. בנוסף, אם גם תרצו למחזר את המשכנתא או לפרוע את החוב בשלב כלשהו , תוכלו לעשות זאת ללא תשלום של עמלות יקרות. 
  3. גם אם סורבתם על ידי מספר בנקים, אל תתייאשו. ראשית, אל תפנו לבקש מבנק נוסף, פשוט פנו ליועץ משכנתאות מנוסה ובקשו את עזרתו בעניין. ישנם גופים מלווים שיוכלו לעזור לכם. ולפעמים גם תוכלו בעזרת ייעוץ והכוונה לקבל משכנתא מבנק, בהמשך.

אנו במפתח למשכנתאות אשקלון נשמח לעזור לכם עם כל מה שקשור למשכנתא שלכם. רוצים לפגוש יועץ משכנתאות מקצועי ומוסמך? מעולם זה לא היה כל כך פשוט! השאירו כאן פרטים והוא יצור איתכם קשר בהקדם.