מהו דו"ח נתוני אשראי? כל מה שרציתם לדעת על דו"ח נתוני אשראי!

כבר למעלה משנתיים מערכת מאגר נתוני האשראי הישראלי פועל במרץ. המאגר הזה מכיל את כל המידע הכלכלי על כל לקוח ישראלי. הוא כולל את כל ההלוואות שלקחנו במשך השנים, את הריביות, המסלולים, המחאות וכו'. כל אלו ועוד רשומים במאגר נתוני האשראי של מדינת ישראל.

איך מדרגים את הלקוחות?

הלקוחות מדורגים בצורה של בין 0 ל 1,000. הציון הזה משפיע על התנאים שתקבלו מהבנק, על הלוואות שתקחו ועל כל המבט של הבנקים עליכם. 

חשוב שתדעו, הדירוג שלכם לא קשור למצב הכלכלי שלכם. זה שאתם מסודרים כלכלית, לא מבטיח שאתם מדורגים במקום גבוה. הבנק רוצה לדעת שאתם לקוחות אמינים, מסודרים, עומדים בהחזרים, לא חורגים מהאשראי שלכם וכו'. החסכונות שלכם לא דווקא מעניינים אתכם. הבנק רוצה לדעת שאתם תעמדו בהחזרים ולא תתקעו אותו.

מה המטרה של דירוג האשראי?

חוק דירוג האשראי נחקק לפני 6 שנים. בשנת 2016. הרעיון המרכזי היה לעזור ללקוחות הטובים לקבל תנאים טובים יותר מהבנק. כך שבעצם יקרה מצב שכל לקוח שמתנהל בצורה כלכלית מאוזנת, ירוויח תנאים טובים וריביות זולות.

כמובן שבעזרת החוק הזה, הבנק ימנע מלתת ללקוחות בעייתים הלוואות וכך ימנע מסיבוכים ותיקים מורכבים.

מה היה לפני שהחוק הזה נחקק?

פעם, בעבר, לקוחות יכלו לעבוד על הבנק. לקוחות יכלו לומר לבנק שהם מסודרים כלכלית, מרוויחים כך וכך למרות שהמצב לא בדיוק היה כזה. היום אי אפשר לעשות את זה יותר. הבנק יודע טוב יותר ממכם מה שקורה אתכם היום ומה שהיה בעבר בכל ההתנהלות הכלכלית שלכם.

רוצים לקבל את דו"ח האשראי שלכם?

זה פשוט מאוד. היכנסו למאגר נתוני האשראי של בנק ישראל והורידו את הדו"ח. את הדו"ח אתם זכאים להוריד אחת לשנה בלי לשלם על כך. ואם תדרשו להוציא אותו פעם נוספת, תחויבו בתשלום של 50 ש"ח. קחו בחשבון שמאגר נתוני האשראי של בנק ישראל אינו מדויק לחלוטין. אם תרצו דווקא לקבל את הדירוג המדויק שלכם, פנו לבנק בו יש לכם את חשבון העו"ש, שם תקבלו מידע מוסמך לחלוטין.

כמה מילים לסיום,

היום כדאי וחשוב מאוד להתנהל בצורה כלכלית מסודרת ותקינה. יותר מאשר בעבר. אם בעבר יכלתם להתחמק מזה בדרכים שונות, היום המצב אינו כזה. הבנקים יודעים עליכם הכל. כך שלא כדאי לכם להתחיל עם זה. לפעמים אם אתם ממש מתנהלים בצורה שגויה, הבנקים יסרבו לתת לכם משכנתא או הלוואה ואתם תישארו תקועים. 

אם אכן תקפידו על כך שהצ'קים שלכם לא יחזרו. לא תחרגו ממסגרת האשראי שלכם. לעולם לא יהיה מצב בו אין לכם שקל וכדו', כאשר תרצו את הטובות של הבנק, הוא זה שיהיה חייב לכם. אתם תוכלו להתמקח איתו ולנצח. כי כל הנתונים הטובים שלכם רשומים שחור על גבי לבן.

רוצים לקבל עזרה? מעוניינים למצוא משהו שיעזור לכם? 

הכירו את חברת המפתח למשכנתאות אשקלון. אנו מתמחים במתן שירות מושלם ללוקחי משכנתאות, הלוואות וכל מה שקשור לכסף שלכם.

אני מעוניין לפגוש יועץ משכנתאות מנוסה מחברת המפתח למשכנתאות אשקלון