מחפשים מתנדב שיקח על עצמו את עול ועד הבית? איך תחזוק הבניין משפיע על ערך הדירה וגובה המשכנתא?

בכל בניין יש את השכן התורן אשר לוקח על עצמו את עול ועד הבית.  ישנם בניינים שם הכל מתנהל ומתפקד בצורה מסודרת ומאורגנת. השכנים כולם לוקחים חלק. ישנה תורנות קבועה בין כולם ואין מי שמתחמק מהתפקיד. ישנם בניינים בהם שכן אחד חברהמן לוקח על עצמו את המלאכה, בזריזות וביעילות גובה את הכספים, דואג לתשלומים וכולם שמחים וסומכים עליו. יהיו בניינים בהם יש שכן אחד שתלטן שלוקח חסות, מחליט וקובע החלטות שלא כולן מקובלות על השכנים. אבל מכיוון שהם לא רוצים לקחת על עצמם את עול הועד, הם בוחרים לשתוק ולהבליג.

בפוסט הבא אנו נדבר על הבניינים בהם אין ועד בית. אתם אולי תמהים, אבל יש היום מספיק בניינים בהם אין מתנדב להיות ראש הוועד. הבניין לא מתוחזק והדבר ממש לא תקין ומשפיע על ירידת ערך הדירה. מה עושים במקרה כזה?

אין ועד בית? הבניין שלכם מוזנח? אתם יכולים לפנות לרשות המקרקעין!

אם אתם שכנים בבניין, לא מחפשים לקחת על עצמכם את ניהול הועד ומצד שני קשה לכם עם ההזנחה והמצב העגום, זה המקום לפנות לרשות המקרקעין. שם יטפלו בעניין. ידאגו לכם לחברת ועד בית חיצונית וכל שכן ישלם על השירות הזה מדי חודש בחודשו.

חברות  רבות עוסקות בתחום. תוכלו לפנות אליהן גם באופן ישיר. זה אכן יהיה סיפור יקר יותר. כי במקרה רגיל ששכן אחראי על הניהול, הוא לא גובה על כך כסף. אתם רק תשלמו מדי חודש על תחזוק הבניין, הניקיון והחשמל. אבל חברה חיצונית לא עובדת חינם וכן תדרוש תעריף גבוה כך שהיא תקבל על כך את משכורתה השלמה. אבל אם אין לכם שכן מתנדב בבניין, אין לכם ברירה אלא להשתמש בשירות הזה. 

מה התפקיד של חברת ועד בית?

  1. החברה היא זו שתשלם את תשלומי החשמל בבניין. 
  2. החברה תדאג לניקיון של פעם / פעמיים בשבוע.
  3. אם מתרחשת תקלה כלשהי, מעלית שנשברת וכדו', החברה תסדר את העניין. 
  4. אם יקרה מצב בו השכנים ידרשו להגיש בקשה  לבית משפט, החברה גם  היא תוכל לייצג אותם.

איך פונים לחברת ועד בית?

  1. פנו ללשכת רישום המקרקעין באשדוד (גם אם אתם לא גרים באשדוד) והגישו בקשה לעניין.
  2. הגישו את המסמכים הבאים: ת.ז. של הבניין. פרטי הנכס. עם כתובת מפורטת. תוכלו למצוא את מספר החלקה באתר.
  3. שמות השכנים עם ת.ז., מספרי טלפון וכתובת מדויקת.
  4. אם אתם אלו שהתנדבתם לפנות לרשות המקרקעין ואתם בעצם מבקשי הבקשה, אתם גם תדרשו להשאיר את ת.ז. שלכם והפרטים על עצמכם.  
  5. תוכלו לשלוח את הבקשה גם דרך האתר בGMAIL או בFAX.
  6. ישנו מוקד טלפוני של רשות המקרקעין שם תוכלו לקבל עוד מידע שתרצו.

בסופו של דבר, מה כדאי, חברה חיצונית או שכן מתנדב?

זה תלוי. אם יש בבניין שלכם שכן מתנדב,  יופי מעולה. אין שום צורך לחפש רעיונות מבחוץ. סתם חבל על הכסף. אבל אם אין לכם שכן כזה, וכולם מתחמקים מהתפקיד, תוכלו אתם ליזום את הרעיון ולהציע להביא חברה חיצונית. כך החברה היא זו שתדאג לתחזוק הבניין ולגביית הכסף.

אם אתם מחפשים דירה והדירה שראיתם מוצאת חן בעיניכם חוץ מהבניין חסר התחזוק, תוכלו גם אתם לפנות לרישום המקרקעין ולדאוג לתחזוק הבניין. זאת לא סיבה לסרב לרכישת הדירה. אם הבית אותו אתם מחפשים ממש עונה על כל הדרישות שלכם,  לא כדאי בגלל סיבה שולית כל כך וניתנת לפתרון, להוריד את ההצעה הטובה.

נכון שיש מקרים בהם שמאי מקרקעין יעריך את שווי הדירה פחות משוויה בגלל בניין מוזנח במיוחד. אבל כשנערכים מראש, הכל נראה אחרת. 

אנו במפתח אשקלון כאן בשבילכם לכל שאלה או בקשה בעניין המשכנתא אותה אתם עתידים לקחת. אנו מתמחים במיוחד במתן שירות אדיב ואמין ומעל הכול עומד החיסכון הגדול שלכם.