מתכוננים לקחת משכנתא? הבאנו לפניכם את מושגי היסוד של הבנק!

אם אתם מתכוננים לקראת לקיחת משכנתא, אתם חייבים להבין את השפה של הבנקים. אתם אמנם יכולים לפטור את עצמכם ולומר, אני מביא איתי יועץ משכנתאות. היועץ אחראי על התיק שלי והוא יסדר לי הכל. נכון. הכול טוב ויפה עד שזה מגיע לידי מעשה. בכל תהליך לקיחת המשכנתא, אם יש לכם יועץ מנוסה, אתם אכן בקושי תצטרכו לעשות משהו בשביל המשכנתא שלכם. רק להגיש את הטפסים שהיועץ יבקש ממכם. אבל בשעת מעשה, כאשר תגשו לבנק לחתום, יציעו לכם הצעות שונות. אם אתם לא מבינים את המושגים שהבנק מדבר, תרגישו פשוט חרשים. או אולי נכון יותר עולים מארץ זרה. ממש כך. השפה של הבנקים שונה מאוד מהשפה המדוברת. אבל היא לא קשה ללמידה. במעט סבלנות ניתן ללמוד אותה וכך לחסוך הרבה מאמץ בהמשך. כי בסופו של דבר, המשכנתא הנלקחת היא שלכם. אתם כן רוצים לדעת מה קורה איתה ואיך היא עתידה להתנהל.

בשורות הבאות נציג לפניכם מילון מושגים בסיסיים. קראו אותם פעם ופעמיים לפני שאתם צועדים לבנק עד שתרגישו שהמושגים מובנים לכם.

קרן:

הלוואת משכנתא ובכלל כל הלוואה הנלקחת למטרת רווח, מורכבת מקרן וריבית. הקרן זהו סכום הכסף אותו אתם מלווים מהבנק.

ריבית:

הריבית זהו סכום הכסף אותו אתם משלמים לבנק על כך שהוא לווה לכם את הכסף. הבנק הוא לא גוף למטרת חסד. הוא נועד למטרות רווח בלבד. לכן, כאשר לווים ממנו כסף הוא דורש על כך תשלום. על כל שקל שתלוו תשלמו. התשלום הזה מכונה ריבית.

החזר חודשי:

אתם לווים מהבנק כסף ומתכננים להחזיר אותו בתשלומים. כאשר הבנק יתן לכם את כספי ההלוואה, אתם מתחילים לשלם את ההחזר החודשי. ההחזר החודשי זהו תשלום של קרן וריבית שאתם משלמים מדי חודש בחודשו במשך שנים ארוכות עד שתסיימו לשלם את כספי ההלוואה.

יתרת ההלוואה:

כל אחד שרוצה לדעת היכן הוא אוחז עם המשכנתא שלו, מוציא את דו"ח נתוני האשראי שלו. בדו"ח רשום כמה הוא כבר שילם לבנק ואיזה סכום עוד נשאר לו לשלם. בשנים הראשונות אם תוציאו את הדו"ח תהיו מאוכזבים מאוד. מכיוון שתגלו שאת רוב הסכום עדיין לא שילמתם.

לוח סילוקין למשכנתא:

לוח סילוקין משמעותו, לוח בו מצוין כל פרטי סילוק המשכנתא שלכם. הוא כולל את כל הסעיפים שקראתם עד עכשיו. הקרן, הריבית.המסלולים, ההחזר החודשי, כמה נשאר לכם לשלם מדי חודש. וכו. את כל הנתונים תמצאו שם. ברגע שאתם רוצים לדעת מה שלום המשכנתא שלכם, למחזר משכנתא או כל סיבה אחרת, אתם מוזמנים להוציא את לוח הסילוקין ולמצוא שם את כל הפרטים על המשכנתא שלכם.

רוצים לדעת עוד? חברת המפתח למשכנתאות אשקלון מזמינה אתכם ליהנות משירותיה. הקליקו כעת ואנו נשריין עבורכם פגישת ייעוץ חינם עם יועץ משכנתאות מקצועי שיעזור לכם עם המשכנתא.

רוצים לדעת עוד?

חברת המפתח למשכנתאות אשקלון מזמינה אתכם ליהנות משירותיה. הקליקו כעת ואנו נשריין עבורכם פגישת ייעוץ חינם עם יועץ משכנתאות מקצועי שיעזור לכם עם המשכנתא.