ריבית פריים עתידה לעלות! מה יקרה אז עם המשכנתאות?

שנה שעברה בדצמבר בנק ישראל הודיע כי הגבלת פריים תוסר. עד אז בנק ישראל אישר לשלב במשכנתא עד ⅓ ממסלול פריים. ומאז, ניתן לשלב את מסלול פריים עד ⅔ מהמשכנתא. מה שמיוחד במסלול פריים זה שהוא זול ואפשר לפרוע אותו בכל שלב. אבל, מה שכן, הוא מסלול מסוכן כי הוא משתנה כל חודש ועלול להתייקר מאוד במשך השנים. המטרה של בנק ישראל בהגבלה שלו זה לגרום לשוק הדיור להתחיל לפרוח. לאפשר לאזרחים לקבל משכנתאות זולות יותר. לעודד אותם לקחת משכנתא ולקנות דירות. לא מעט אנשים מיהרו לבנקים לקחת משכנתא כאשר שמעו על הבשורה של ריבית פריים. 

אבל, מה יהיה כאשר ריבית פריים יתייקר? היום הוא נמוך כל כך והמומחים טוענים שאין לו כבר לאן לרדת. בשורות הבאות תקבלו מידע עדכני לגבי הפריים. מהו בכלל,  וכיצד הוא ישפיע על ההחזרים החודשיים במשכנתא שלכם.

מהי בכלל ריבית פריים?

ריבית פריים היא ריבית המורכבת מריבית בנק ישראל וריבית עוגן הבנקים. עוגן הבנקים תמיד היה ונשאר 1.5% וריבית בנק ישראל משתנה כל הזמן. כרגע ריבית עוגן הבנקים עומדת על 0.1% כך שריבת פריים היא 1.6%. כאשר לוקחים משכנתא מהבנק, לקוחות טובים מקבלים גם ריבית נמוכה יותר. 

בנק ישראל אכן אישר לקחת משכנתא עם ⅔ ריבית פריים, אבל זה לא מחייב שאכן כדאי לעשות את זה. למה? מכיוון שהבנק רוצה להרוויח מהלקוחות שלו וכאשר הבנק מקבל לקוח שמעוניין לשלב את הפריים יותר מהרגיל, הוא פשוט יעלה לו את הפריים. במקום לתת לו למשל ריבית של פריים מינוס, הוא פשוט לא יוריד לו את זה למינוס. וכן, הוא ייקר מעט את המסלול הקבוע לריבית יקרה יותר. כך הלקוח לא ישים לב לכך אבל בסופו של דבר הוא לא ישלם פחות. לפעמים דווקא יותר. לכן, לא מומלץ לשלב מסלול פריים ⅔. בדרך כלל טוב יהיה לשלב עד חצי מהמשכנתא בפריים. כך תוכלו לדרוש מהבנק כן לקבל ריביות נמוכות כי עדיין לא מימשתם את כל האפשרויות לפריים.

אם הפריים יעלה, מה יקרה?

אם ריבית בנק ישראל יעלה אפילו מעט, הדבר ישליך באופן מיידי על ריבית פריים וכתוצאה מכך ייקר את כל המשכנתאות שנלקחו עם ריבית פריים. כמובן שמשכנתא שבה שילבו את פריים ב ⅔ תעלה באופן דרסטי. אם למשל הפריים שקיבלתם הוא פריים 1.5% והוא יעלה ויגיע ל 8% אתם עלולים לשלם החזר חודשי מופרז. לעיתים תשימו לב לכך רק אחרי כמה חודשים שכבר שילמתם. בכל מקרה, כן תוכלו למחזר את המסלול הזה ולכן זה לא כל כך גרוע. אתם רק צריכים לשים לב להיות עם יד על הדופק.

רוצים לדעת עוד? 

הכירו את חברת המפתח למשכנתאות אשקלון. בחברתנו תמצאו מגוון יועצי משכנתאות מקצועיים שיעזרו לכם לקבל תמהיל משכנתא משתלם שיחסוך לכם כמה שיותר כסף.